Blízkosť vs. Úcta

Autor: Lukáš ogi Ogurčák | 30.4.2016 o 9:58 | Karma článku: 2,68 | Prečítané:  359x

Blízkosť versus úcta, s čím bojuješ vo vzťahu s Bohom ty ? Každého z nás to ťahá viac k jednému a tak ukracuje o to druhé.

K tejto otázke som sa dostal, keď som raz čítal knihu od Francisa Chana –Bláznivá láska. Dovtedy som si to nejako neuvedomoval, ale po tomto mi to došlo, vždy sme na jednej, alebo druhej strane. Dokonca by sa dalo povedať, že ľudia sú rozdelení, na takéto dve skupiny, aj keď by v tom mala byť rovnováha. Ale čím to je spôsobené?

Náš vzťah s Bohom veľmi závisí od toho ako ho poznáme, pretože ho môžeme poznať pod rôznymi spôsobmi, dokonca každý inak. A ty ho poznáš ako? Ako: Dobrého pastiera Jn10,14, Láskavého, milosrdného, zhovievavého Neh9,17, Verného priateľa Jn15,15, Lásku 1Jn4,8, alebo Silného a mocného Ž24,8, Pána všetkého Zjv1,8, Vševediaceho Sir23,29 Spravodlivého sudcu, ktorý zlých tresce a dobrých odmeňuje      , či dokonca ako: Veľkého, mocného a hrozného Neh9,32, Žiarlivého Ex34,14, Boha odplaty Nár51,56 ? Vidíte ako sa môže naše poznanie Boha líšiť, a toto všetko sú biblické „spoznania,“ a koľko je ešte tých našich nebiblických predstáv aký je Boh. Každému sa chce dať Boh spoznať osobne, je to síce ten istý Boh, ale aj napriek tomu ho každý môže poznať inak. Preto ďalšou otázkou, môže byť: „odkiaľ ho poznáme?“ Poznáme ho osobne, alebo len z toho čo nám o ňom povedal niekto iný. Ako som už povedal, každému sa môže dať spoznať inak, a postupne z tých kúskov môžeme poskladať mozaiku toho, aký Boh skutočne je. Problémom však môže byť naša pýcha a nedôvera iným: „Ak ja Boha poznám takto, tak iný už nemôže byť?“ Alebo opak prílišná dôvera, (spojená s lenivosťou) to že mi stačí vedieť o Bohu toľko čo mi povedia ostatní a nepotrebujem skúmať či to tak je, alebo nedajbože s ním prehlbovať vzťah. A často sa môže stať, že práve tá 1. skupina, ktorá má svoj pohľad na Boha, ktorý už iný nemôže byť, presviedča 2. skupinu, ktorej sa to nechce skúmať a tá to radšej prijme. Kňazi, kazatelia, pastori, spíkri, my; každý hovorí o Bohu, tak ako ho pozná a tam môže byť ďalší kameň úrazu, pretože ako som povedal, už na začiatku, ľudia sa väčšinou delia na dve skupiny, buď majú problém s blízkosťou alebo úctou a títo ľudia tiež. Rozdiel je v tom, že oni sú tí, ktorí majú moc odkláňať nás k jednému z týchto dvoch smerov. 

Extrémy

  Tvrdý Boh: Sú ľudia, ktorí veria, či dokonca učia, že Boh je (ako som už aj vyššie spomenul)  spravodlivý, hrozný, žiarlivý, mocný, vševediaci, Boh odplaty... Áno to všetko je pravda, taký je náš Boh, ale zabúdajú na celú jeho podstatu, to že je plný lásky, milosrdenstva, odpustenia...   Tento obraz Boha v nás zosilňuje postoj úcty voči nemu možno až strachu, no o blízkosti s takýmto Bohom by asi nikto nerozmýšľal.

Jemnučký Boh: To je ďalší extrém, Boh, ktorý je súcitný, všetko odpustí, plný lásky, ktorý ťa neopustí, ale postará sa o teba. Áno to je tiež pravda o tom aký je náš Boh, no tiež tam chýba celá jeho podstata.  Takáto predstava nás môže priťahovať viac do jeho blízkosti, ale urobí z Boha iba robota, ktorého zavolám keď niečo potrebujem a nie niekoho voči komu budem mať úctu či dokonca bázeň pred ním. Táto predstava zabúda na to, že my sme stvorení pre Boha, a nie On pre nás.

 Tak ako poznáme Boha my? Myslím si, že nikto z nás nežije ani v jednom z týchto dvoch extrémov, ale každý máme mix z týchto dvoch, no nie v správnej rovnováhe.

Náš Boh si zaslúži oboje blízkosť, ale aj úctu, je toho hoden. Preto si musíme si uvedomiť, že Boh je milujúci otec, ktorý nás chce zahrnúť večnou láskou, je to náš najlepší priateľ, ktorý nás vždy rád vypočuje a pomôže, ale zároveň je to Boh, Pán celého vesmíru. Všetko stvoril on, a má to slúžiť na jeho slávu. Na jeho meno sa zohne každé koleno v nebi, na zemi i v podsvetí. To je náš Boh - náš otec.

Tak čo Blízkosť vs. Úcta, s čím bojuješ vo vzťahu s Bohom ty?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Akcia proti Kiskovi je porovnateľná len s únosom mladého Kováča.

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: Politikov treba vyšetrovať citlivo

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii Peter Kovařík.

PRIMÁR

Keď mejkap podráždi. Problémy, ktoré vyvoláva kozmetika

Vyberte si kozmetiku, ktorá nepoškodí pleť.


Už ste čítali?